Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57] >
Recomandări emisiuni TV , dicţionare, articole pentru traducători
Thread poster: lucca
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Pt. traducătorii de DE: informaţii ref. ECTS, bachelor, master, un glosar DE etc. Apr 19, 2011

Tocmai am postat ceva URL-uri, în limba DE, la forumul DE. Căutaţi cu "ECTS"!

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
DICTIONAR DE TERMENI TEHNICI ÎN INSTALATII Apr 28, 2011

http://www.icecon.ro/editura_impuls.html



Descarca PDF - Oferta Editurii Impuls


Denumire Pret (RON)
GT-033-01 – DICTIONAR DE TERMENI TEHNICI ÎN INSTALATII (ro. – ger. – fr. – engl.) 30 Lei

Util!

Partea DE conţine destul de multe greşeli, de tot soiul; cel puţin 5-10 % din termeni sunt afectaţi, într-un fel
... See more
http://www.icecon.ro/editura_impuls.html



Descarca PDF - Oferta Editurii Impuls


Denumire Pret (RON)
GT-033-01 – DICTIONAR DE TERMENI TEHNICI ÎN INSTALATII (ro. – ger. – fr. – engl.) 30 Lei

Util!

Partea DE conţine destul de multe greşeli, de tot soiul; cel puţin 5-10 % din termeni sunt afectaţi, într-un fel sau altul! Deci atenţie!
Am dat şi de o serie de greşeli la EN şi FR (dar EN, FR n-am verificat de-a amănuntul).

În ediţia printată, 2003, sunt cam 133 pag. A5, plus indexurile DE/ FR/ EN; total 288 pag.



[Editat la 2011-04-28 15:56 GMT]
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:51
German to Romanian
+ ...
irina margareta nistor Apr 29, 2011

ieri seara, la emisiunea nimic important a fost invitata Irina Margareta Nistor, care a povestit cum se facea dublarea filmelor inainte de '89.

http://www.antena2.ro/video/nimic-important_4216


[Editat la 2011-04-29 12:14 GMT]


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Glosar auto german, DE-DE, detaliat May 1, 2011

1. Auto Glossar - AutoScout24

http://ww2.autoscout24.de/glossar.aspx#



2. Auto-Lexikon mobile.de


http://www.mobile.de/auto-lexikon/




[Editat la 2011-05-01 10:25 GMT]


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Pentru colegii specialişti, "trilingvi", DE/ EN/ RO May 2, 2011

Meteorologie Glossar DE EN


http://www.kreiger.eu/Downloads/Sonstiges/Glossar-Meteorologie.pdf

(vom Bundessprachenamt, DE EN)


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Pare-se că se poate descărca numai cu abonament- sau greşesc? May 2, 2011

Din câte am văzut, singura posibilitate de descărcare oferită pare a fi cea cu ajutorul lui myDownloader , sau celelalte: ...RapidShare, MegaUpload, DepositFiles, SharingMatrix, HotFile & etc! ...., care cer, pare-se, TOATE, abonament. Taxe mici, la myDownloader , n-am ce zice, dacă descarci mai multe cărţi.

Dar totuşi, nu gratuit.

Sau greşesc/ n-am observat ceva esenţial?

Şi mai ales, 2 întrebări:

1. Ai putut să downloadezi făr�
... See more
Din câte am văzut, singura posibilitate de descărcare oferită pare a fi cea cu ajutorul lui myDownloader , sau celelalte: ...RapidShare, MegaUpload, DepositFiles, SharingMatrix, HotFile & etc! ...., care cer, pare-se, TOATE, abonament. Taxe mici, la myDownloader , n-am ce zice, dacă descarci mai multe cărţi.

Dar totuşi, nu gratuit.

Sau greşesc/ n-am observat ceva esenţial?

Şi mai ales, 2 întrebări:

1. Ai putut să downloadezi fără probleme ceva din titlurile oferite?
2. Şi cu care downloader ai făcut-o?

Eu n-am de loc experienţă cu downloaderi pe abonament!


Iată preţurile la "myDownloader"

Choose the account that you need
3 days
€ 3.99
One-time payment
BUY/payment.php?daysadd=3
30 days
€ 5.99
* Recurring
BUY/payment.php?daysadd=30
90 days
Most popular
Save 20%
€ 14.99
One-time payment
BUY/payment.php?daysadd=90
180 days
.............







[quote]Veronica Lupascu wrote:

Puteţi descărca resursele gratuit sau puteţi plăti o sumă simbolică, zic eu, pentru a putea descăra nelimitat.

www.uz-translations.net
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Supliment la diplomă (universitară), în DE, etc. (tutti UE, probabil) May 4, 2011

Pentru traducătorii DE/RO, linkul:

http://europass.cedefop.europa.eu/img/dynamic/c1388/type.FileContent.file/DSupplementExamples_de_DE.pdf

Probabil se pot găsi aici prin apropiere şi formularele / exemplele pt. toate celelalte limbi UE!


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Glosare stomatologie , medicină generală, DE-DE, DE-EN May 6, 2011

1. Glosar stomatologie (+ medicină generală), DE-DE, măricel


> http://www.deutschegesundheitsauskunft.com/club/unser_team/dlnr_1073064.html<
... See more
1. Glosar stomatologie (+ medicină generală), DE-DE, măricel


> http://www.deutschegesundheitsauskunft.com/club/unser_team/dlnr_1073064.html
>
> http://www.deutschegesundheitsauskunft.com/club/index/dlnr_1073064.html
>

2. Alt glosar f. mare- se numeşte de aceea "Lexikon", DE-DE + DE/EN

Engelhardt Lexikon Orthopädie und Unfallchirurgie (DE/EN)
Springer Medizin

Actualmente cca. 5000 termeni; se mai lucreaza la el, se completeaza pe parcurs.


http://www.lexikon-orthopaedie.com/pdx.pl?dv=0&id=vorwort.hx



[Editat la 2011-05-07 04:42 GMT]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:51
German to Romanian
+ ...
Ba merge şi gratuit May 7, 2011

Bernd Müller wrote:

Din câte am văzut, singura posibilitate de descărcare oferită pare a fi cea cu ajutorul lui myDownloader , sau celelalte: ...RapidShare, MegaUpload, DepositFiles, SharingMatrix, HotFile & etc! ...., care cer, pare-se, TOATE, abonament. Taxe mici, la myDownloader , n-am ce zice, dacă descarci mai multe cărţi.

Dar totuşi, nu gratuit.

Sau greşesc/ n-am observat ceva esenţial?

Şi mai ales, 2 întrebări:

1. Ai putut să downloadezi fără probleme ceva din titlurile oferite?
2. Şi cu care downloader ai făcut-o?

Eu n-am de loc experienţă cu downloaderi pe abonament!


Cam toţi downloaderii ăştia a 2 variante: una premium, care e kostenpflichtig, şi una gratis. De ex. RapidShare: la click pe un link de download, ajungi pe RapidShare, unde ai 2 opţiuni: în stânga e butonul verde care sare în ochi: High-Speed Download, cu viteză mare de download şi fără limite la un singur fişier deodată etc., iar în dreapta e Langsamer Dateitransfer, un buton şters de abia-l vezi. Pe ăla trebuie dat click, după care te pune să aştepţi vreo 50 de secunde sau aşa ceva, doar-doar te-o convinge să cumperi varianta premium. Între timp, e un buton roşu, de fapt un contor care numără secundele, care când se termină, apare butonul şters Jetzt herunterladen. Click pe el şi ar trebui să apară opţiunea salvare fişier, se selectează unde să fie salvat şi începe downloadul. Cam aşa e la toţi downloaderii ăştia, diferă doar grafica, în rest cam la fel funcţionează.

Deci asta e varianta gratuită, dar care merge uneori foarte încet, alteori acceptabil, când-cum; şi are tot felul de restricţii, un singur fişier deodată (keine parallelen Downloads), apoi după ce l-ai dat jos pe ăla şi mai vrei ceva, ai Wartezeiten până mai poţi da altceva jos; Wartezeit variază în funcţie de mărimea downloadului pe care l-ai făcut deja sau de Serverauslastung etc.; sau la unii downloaderi din ăşatia e vorba de sloturi libere, primeşti Meldung că nu mai sunt sloturi libere pt. ţara ta etc.; depinde de downloader. Downloadul odată întrerupt, la versiunea moca nu poate fi reluat, deci dacă îţi pică netul chiar şi numai un pic, trebuie dat jos de la început tot fişierul etc.

De asemenea. unele linkuri mor, fiindcă dacă uploaderul are tot un cont gratuit şi nu unul premium, nu are spaţiu de stocare online pe perioadă nelimitată, iar dacă fişierul în cauză nu are suficiente downloaduri într-un anumit interval de timp, este şters de pe server şi linkul moare; acelaşi lucru se întâmplă dacă există probleme cu Urheberrechte etc. Fişierul este şters dacă sunt plângeri şi atunci de asemenea linkul moare.

Deci, cu răbdare şi tutun, se poate da jos moca garantat, chiar şi chestii mai mari, deşi astea mari e mai bine de dat jos de pe torrente. Este periculos cu downloaderi din ăştia la arhivele multe, alea split, că dacă dai jos câteva şi doar una nu-i, le-ai dat jos degeaba pe alealalte, că nu se poate deschide nimic; doar să ceri userului uploadator un nou upload, sau să existe un link alternativ, adică să fi pus acelaşi fişier şi pe alt uploader.

Deci nu, nu merită dat bani la cont premium. Părerea mea, cel puţin.

[Bearbeitet am 2011-05-07 00:26 GMT]


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Duden (DE) este acum online şi gratuit! May 7, 2011

Duden ist online (kostenlos) Von: Birgit Leinauer
Alle Themen anzeigen | Neues Thema erstellen Beiträge
1.1. INFO - Duden ist online (kostenlos)
Gesendet von: "Viviana Andreutti" [email protected]
Fr 6. Mai 2011 15:28


Liebe Listlinge,

einigen ist es wahrscheinlich bereits bekannt. Der Duden ist jetzt online<
... See more
Duden ist online (kostenlos) Von: Birgit Leinauer
Alle Themen anzeigen | Neues Thema erstellen Beiträge
1.1. INFO - Duden ist online (kostenlos)
Gesendet von: "Viviana Andreutti" [email protected]
Fr 6. Mai 2011 15:28


Liebe Listlinge,

einigen ist es wahrscheinlich bereits bekannt. Der Duden ist jetzt online
voll zugänglich und kostenlos.
http://www.duden.de/definition/
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Mersi, Ovidiu! May 8, 2011

Rareori am downloadat cu asemenea downloaderi, dar acum, că ai explicat-o aşa cu de-amănuntelea, parcă-mi amintesc că într-adevăr aşa s-a comportat ceva downloader! Parcă şi SCRIBD, care pe vremuri era gratuit şi pe care am găsit multe lucruri f. utile, întretimp tot analog procedează!

O să mă ocup în zilşele următoare!

O duminică plăcută!



OvidiuKatz wrote:

Bernd Müller wrote:

Din câte am văzut, singura posibilitate de descărcare oferită pare a fi cea cu ajutorul lui myDownloader , sau celelalte: ...RapidShare, MegaUpload, DepositFiles, SharingMatrix, HotFile & etc! ...., care cer, pare-se, TOATE, abonament. Taxe mici, la myDownloader , n-am ce zice, dacă descarci mai multe cărţi.

Dar totuşi, nu gratuit.

Sau greşesc/ n-am observat ceva esenţial?

Şi mai ales, 2 întrebări:

1. Ai putut să downloadezi fără probleme ceva din titlurile oferite?
2. Şi cu care downloader ai făcut-o?

Eu n-am de loc experienţă cu downloaderi pe abonament!


Cam toţi downloaderii ăştia a 2 variante: una premium, care e kostenpflichtig, şi una gratis. De ex. RapidShare: la click pe un link de download, ajungi pe RapidShare, unde ai 2 opţiuni: în stânga e butonul verde care sare în ochi: High-Speed Download, cu viteză mare de download şi fără limite la un singur fişier deodată etc., iar în dreapta e Langsamer Dateitransfer, un buton şters de abia-l vezi. Pe ăla trebuie dat click, după care te pune să aştepţi vreo 50 de secunde sau aşa ceva, doar-doar te-o convinge să cumperi varianta premium. Între timp, e un buton roşu, de fapt un contor care numără secundele, care când se termină, apare butonul şters Jetzt herunterladen. Click pe el şi ar trebui să apară opţiunea salvare fişier, se selectează unde să fie salvat şi începe downloadul. Cam aşa e la toţi downloaderii ăştia, diferă doar grafica, în rest cam la fel funcţionează.

Deci asta e varianta gratuită, dar care merge uneori foarte încet, alteori acceptabil, când-cum; şi are tot felul de restricţii, un singur fişier deodată (keine parallelen Downloads), apoi după ce l-ai dat jos pe ăla şi mai vrei ceva, ai Wartezeiten până mai poţi da altceva jos; Wartezeit variază în funcţie de mărimea downloadului pe care l-ai făcut deja sau de Serverauslastung etc.; sau la unii downloaderi din ăşatia e vorba de sloturi libere, primeşti Meldung că nu mai sunt sloturi libere pt. ţara ta etc.; depinde de downloader. Downloadul odată întrerupt, la versiunea moca nu poate fi reluat, deci dacă îţi pică netul chiar şi numai un pic, trebuie dat jos de la început tot fişierul etc.

De asemenea. unele linkuri mor, fiindcă dacă uploaderul are tot un cont gratuit şi nu unul premium, nu are spaţiu de stocare online pe perioadă nelimitată, iar dacă fişierul în cauză nu are suficiente downloaduri într-un anumit interval de timp, este şters de pe server şi linkul moare; acelaşi lucru se întâmplă dacă există probleme cu Urheberrechte etc. Fişierul este şters dacă sunt plângeri şi atunci de asemenea linkul moare.

Deci, cu răbdare şi tutun, se poate da jos moca garantat, chiar şi chestii mai mari, deşi astea mari e mai bine de dat jos de pe torrente. Este periculos cu downloaderi din ăştia la arhivele multe, alea split, că dacă dai jos câteva şi doar una nu-i, le-ai dat jos degeaba pe alealalte, că nu se poate deschide nimic; doar să ceri userului uploadator un nou upload, sau să existe un link alternativ, adică să fi pus acelaşi fişier şi pe alt uploader.

Deci nu, nu merită dat bani la cont premium. Părerea mea, cel puţin.

[Bearbeitet am 2011-05-07 00:26 GMT]


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Duden este online - dar pare-se că e o ediţie mai sărăcită!! May 10, 2011

Tocmai am primit mesajul (DE):

Kein Ersatz für bisherige Wörterbücher

Duden online ist ein neues Angebot "mit Wörterbuchinhalten
von Duden". In einer Pressemitteilung heißt es: "Das
Bibliographische Institut als Herausgeber weist aber darauf
hin, dass Duden online ein eigenständiges Angebot im
Internet ist und ein gedrucktes Duden-Wörterbuch nicht eins
zu eins spiegelt."

Durch das nützliche Online-Angebot können sich a
... See more
Tocmai am primit mesajul (DE):

Kein Ersatz für bisherige Wörterbücher

Duden online ist ein neues Angebot "mit Wörterbuchinhalten
von Duden". In einer Pressemitteilung heißt es: "Das
Bibliographische Institut als Herausgeber weist aber darauf
hin, dass Duden online ein eigenständiges Angebot im
Internet ist und ein gedrucktes Duden-Wörterbuch nicht eins
zu eins spiegelt."

Durch das nützliche Online-Angebot können sich alle
Berufseinsteiger, Nebenberufler und Küchentischübersetzer
vielleicht im ersten Berufsjahr die Investition von 21,95
Euro für den kleinen gelben Duden sparen.

Profis kommen an den richtigen Duden-Wörterbüchern auf
Papier und DVD aber auch künftig nicht vorbei.













[quote]Bernd Müller wrote:

Duden ist online (kostenlos)
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Broşura: Traducere şi interpretare , în toate limbile UE U(cca. 20 pag.) May 10, 2011

Broşura: Traducere şi interpretare , în toate limbile UE

http://bookshop.europa.eu/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/EU-Bookshop-Site/ro_RO/-/EUR/ViewPublication-Start?PublicationKey=HC7809719


Detaliile publicaţiei



Acţiune lingvistică
Adau
... See more
Broşura: Traducere şi interpretare , în toate limbile UE

http://bookshop.europa.eu/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/EU-Bookshop-Site/ro_RO/-/EUR/ViewPublication-Start?PublicationKey=HC7809719


Detaliile publicaţiei



Acţiune lingvistică
Adaugă la preferinţe Recommend this publication Tipăreşte detaliile publicaţiei Autor(i) instituţional(i): Direcţia Generală Interpretare, Comisia Europeană, Direcţia Generală Traduceri
Teme: Terminologie şi lingvistică, Predare
Target audience: Publicul larg
Eurovoc: profesii în știința informării, traducere, interpretare

Am citit între timp o parte din broşură, şi o găsesc f. utilă pt. următoarele:

- ca material informativ, detaliat, pt. potenţiali clienţi- pt. a-i convinge de necesitatea de a conlucra cu traducători profesionişti şi nu doar cu "autoîntitulaţi", ref. la lb. maternă, etc.pp.
- conţine o serie de linkuri utile

Ciudată ŞI GREŞITĂ este în schimb afirmaţia (în varianta DE; în varianta RO este formulată mai corect, adică "în măsură din ce în ce mai mare"):
"Cele mai multe dicţionare se găsesc între timp şi pe CDROM sau online" - ciudată şi mai ales FOARTE FALSĂ! M-aş bucura să fie aşa- ne-ar uşura mult munca!
Această afirmaţie duce în eroare cititorul/ traducătorul tânăr, neexperimentat! Nu este valabilă nici măcar pt. limbile mari! Eu am cumpărat chiar şi în ultimii ani o serie de dicţionare mai mici, DE/FR (pe lângă f. multe DE/RO, FR/RO, EN/RO) care nu-s de găsit nici în ziua de astăzi online sau pe CD, şi nici n-o să apară prea repede în această formă- dar de care nu mă pot lipsi , pt. traduceri profesioniste în domeniile tec, jur, adm, etc.!

Poate că o mai fi şi alte afirmaţii aberante prin broşură.

[Editat la 2011-05-11 08:15 GMT]

[Editat la 2011-05-11 08:45 GMT]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 14:51
English to Romanian
TOPIC STARTER
Sincer, mă consider mai sărăcit că nu ştiu nemţeşte... May 10, 2011

... dar nici chiar să nu pot citi postările de pe forumul RO (pentru că sunt în nemţeşte), nu pot să accept. Problemele RO _acum_ sunt aici.


[Edited at 2011-05-10 15:00 GMT]


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:51
German to Romanian
+ ...
Problemele RO _acum_ sunt aici. May 11, 2011

OK. Dacă Dv. nu acceptaţi postări şi în alte limbi, pe un for al traducătorilor, eu în schimb nu accept să mi se impună să postez aici exclusiv în lb. RO- cu toate că tot la 10 - 10 postări apare , pe acest thread, şi câte un posting , parţial sau complet, în altă sau alte limbi.

Simplu şi concis.

Dacă colegii sunt de altă părere, n-au decât să-şi arate părerile pe acest for şi thread AL NOSTRU, la care NOI TOŢI suntem autorii, cu dreptul (di
... See more
OK. Dacă Dv. nu acceptaţi postări şi în alte limbi, pe un for al traducătorilor, eu în schimb nu accept să mi se impună să postez aici exclusiv în lb. RO- cu toate că tot la 10 - 10 postări apare , pe acest thread, şi câte un posting , parţial sau complet, în altă sau alte limbi.

Simplu şi concis.

Dacă colegii sunt de altă părere, n-au decât să-şi arate părerile pe acest for şi thread AL NOSTRU, la care NOI TOŢI suntem autorii, cu dreptul (discutabil) de autor- NICIDECUM NUMAI INIŢIATORUL THREAD-ULUI!!!

Altfel, poate că se mai găseşte altul să posteze ceva ref. la surse etc. de lb. germană (dar mult timp n-au prea mai făcut-o colegii!).



Bernd Müller (ing. electronică/ radiotehnică, quality manager DGQ/ EOQ), BDÜ traducător autorizat pentru limba română, cu jurământul depus la autorităţile judiciare ale Landului Bavaria
Domeniile: Drept, documente (traduceri legalizate), calculatoare, tehnică.
Limbile: germană/ română/ engleză.
80805 München, Fröttmaninger Str. 20 B/ Germania
Tel.: 0040- (0)89/ 310 6043
Mobil: 0040- (0)179/ 201 0043
E-Mail: [email protected]





[quote]lucca wrote:

... dar nici chiar să nu pot citi postările de pe forumul RO (pentru că sunt în nemţeşte), nu pot să accept. Problemele RO _acum_ sunt aici.


[Editat la 2011-05-11 14:45 GMT]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Recomandări emisiuni TV , dicţionare, articole pentru traducători






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »