Insider Trading
论题张贴者: Abba Storgen (X)
Abba Storgen (X)
Abba Storgen (X)
美国
Local time: 01:16
Greek希腊语译成English英语
+ ...
Mar 12, 2010

Επί τη ευκαιρία:

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος στέλεχος μιας εταιρείας για να κατηγορηθεί για insider trading.

Ο νόμος αφορά στις μη δημόσιες ("εσωτερικές") πληροφορίες που ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν ως αθέμιτο πλεονέκτημα. Δηλαδή εάν εγώ γνωρίζω ότι η εταιρεία θ
... See more
Επί τη ευκαιρία:

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος στέλεχος μιας εταιρείας για να κατηγορηθεί για insider trading.

Ο νόμος αφορά στις μη δημόσιες ("εσωτερικές") πληροφορίες που ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν ως αθέμιτο πλεονέκτημα. Δηλαδή εάν εγώ γνωρίζω ότι η εταιρεία θα επεκταθεί, πάω και αγοράζω μετοχές. Αυτή η πληροφορία μου έδωσε πλεονέκτημα. Εάν η πλπηροφορία δεν ήταν δημόσια αλλά ήταν εμπιστευτική, τότε απέκτησα αθέμιτο πλεονέκτημα.

Εάν γνωστοποιήσω αυτή την πληροφορία στον κουμπάρο μου και πάει κι αυτός κι αγοράσει μετοχές, τότε και ο κουμπάρος θα κατηγορηθεί. Κλπ κλπ.

Αυτό το λέω επειδή βλέπω συχνά τη μετάφραση "εσωτερικές συναλλαγές" (καμία σχέση), "εσωτερικά στελέχη" (δεν αληθεύει - μπορεί να είναι και εξωτερικά άτομα), κλπ κλπ. ή τις ψυχεδελικές μεταφράσεις στο ΙΑΤΕ.

Από την άλλη μεριά, οι "εσωτερικές" πληροφορίες μπορεί να μην είναι κατ' ανάγκη και εμπιστευτικές.

Η πιο καλή μετάφραση θα ήταν "Συναλλαγές βάσει εμπιστευτικών πληροφοριών".

Εάν κάποιος βρει κάτι καλύτερο, εντάξει.

Διότι:
α) Πρέπει να έχει γίνει μια συναλλαγή.
β) Αυτή η συναλλαγή, είτε από άτομο της εταιρείας ή εξωτερικό, πρέπει να έχει γίνει λόγω της γνώσης αυτών των εμπιστευτικών πληροφοριών.

Ευχαριστώ
Collapse


 


本论坛没有专门指派版主。
如需报告网站违规或寻求帮助,请联系网站工作人员 »


Insider Trading






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »